Sceš še pridac do DeutschMann partie? Ta sebe vyber poziciu.

FAQ - najčastejšie kladené otázky

V poslednom čase dostávame od vás viacero otázok podobného typu, hlavne na našom Facebooku. Preto sme sa rozhodli spísať odpovede na vaše najčastejšie otázky.

Sceme i daľej buc dokazom teho, že i na vychodze može buc človek uspešni a budovac eticke podnikaňe s ľudzami, chtorim zaľeži na kvalice roboti, ale i na švece kolo nich. Takich podobnich hľedame, jak sme i mi.

Nas zaujima neľem to, co znaš, aľe i jake maš šerdečko, bo mi sceme parťaka, co budze s nami pomahac druhim ľudzom, ale i litac s foliu kolo motora na peršeho apriľa a zabali cale auto do folii. Abo dajaku druhu šaľenotu vidume. Timovi duch še u nas bars ceni.

1. Kde na východe je sídlo firmy?

Sídlime iba v Trebišove.  Často sa nás pýtajú, či nemáme pobočky v Košiciach, Prešove alebo v iných mestách. Nemáme. V Trebišove sme doma a chceme naďalej rozvíjať tamojší kraj. Možno práve preto máme problém zohnať dostatok ľudí. Hoci v našom ponímaní nevidíme ako problém, že človek dochádza za prácou. Vo veľkých mestách v zahraničí ľudia dochádzajú v rámci jedného mesta niekedy aj hodinu a nepovažujú to za nič výnimočné. Doma by sme však chceli mať prácu hneď za rohom, najlepšie vo svojej dedine. A mimochodom, cesta z Košíc do Trebišova trvá autom rovnako dlho, ako prejsť z jednej strany Košíc na druhú. Tak ako sa spieva v našej pesničke.

2. Čomu sa venujete?

Sme 100 % slovenská špedičná firma s viac ako 140 zamestnancami. Zameriavame sa na sprostredkovanie prepravy – importu zo štátov „starej“ EÚ do strednej a východnej Európy a späť. Našou náplňou nie je samotný prevoz tovaru, nemáme vlastných kamionistov, ani nevlastníme všetky kamióny. Pre klientov sme schopní zabezpečiť akýkoľvek typ vozidla a realizovať akýkoľvek druh prepravy. A hlavne sme šercom vychodňare.

3. Aké miesta ponúkate a čo požadujete?

Ponúkame dve miesta, na ktoré neustále hľadáme ľudí: Disponent – náplňou práce je komunikovať s dodávateľmi a vyhľadávať vhodné vozidlá, mať pod kontrolou celý transport od naloženia až po vyloženie. Obchodník – ide, samozrejme, o obchodovanie a o získavanie nových zákazníkov čestne a zodpovedne. Miesto sa hodí najmä pre ľudí, ktorí radi komunikujú a tešia sa na nové výzvy. Požadujeme jazykové znalosti najmä na mieste obchodníka. Kandidát musí mať tiež osobnostné predpoklady, byť dravý, byť tímový hráč, chcieť na sebe pracovať a hrať čestne. Všetko ostatné ho naučíme.

4. Koľko sa u vás zarába?

Na začiatku celé dni človeka školíme. V tom čase je plat na úrovni minimálnej mzdy. Po zaškolení sa plat začína na 900 € + bonus do 500 €. Potom platové podmienky závisia už od šikovnosti každého jednotlivca.

5. Keby to bolo super platené, nehľadáte ľudí.

V prvom rade to nie je práca pre každého, máme svoje konkrétne požiadavky, od ktorých neupustíme. Sme tím ľudí zameraných na výsledky a vždy sa snažíme poskytovať nadštandardné služby. Preto hľadáme ľudí, ktorí rozmýšľajú rovnako ako my a chcú na sebe pracovať, neustále sa vzdelávať a napredovať. Iba tak vieme byť jednotkou na trhu. Hlási sa k nám veľa ľudí, ktorí chcú veľa za nič. Čím väčšiu hodnotu však človek prinesie firme, tým väčšie možnosti kariérne, platové a pod. mu vieme poskytnúť. Je to tak všade vo svete. Ľudia však majú pocit, že na Slovensku by to malo byť inak. Že by sme im mali dať 2 000 eur za to, že vôbec prídu do práce, len preto, že sa vrátili zo zahraničia, kde mali takýto plat. Lenže takto to nefunguje. Ani náklady na život nemáme na východe také ako v zahraničí.

Chuť k roboce je perša podmienka uspechu, vitrvalosc druha. A potim "sky is the limit." Bo u nas še snaha ceni.

Placi stare zname: Najprv praca, potim placa. A mi bars radzi zaplacime, kedz je robota dobra. Bo potim rastieme šicke. A u nas každi zna, co muši zrobic, žebi zarabal vecej.

6. Prečo by som mal ísť k vám pracovať?

  • Na východné Slovensko ponúkame pekné platové podmienky a možnosť platového aj kariérneho rastu na základe výsledkov
  • Ak človek robí niečo dobre, je ocenený nielen finančne, ale aj osobnostne
  • Máme presné podmienky a jasné pravidlá nielen na odmeňovanie zamestnancov
  • Máme výborne nastavené procesy cez akadémiu vzdelávania na začiatku až po celkové fungovanie firmy
  • Vítame nové nápady našich zamestnancov. V prípade, že sa osvedčia, radi ich zaradíme do praxe
  • U nás silne funguje tímový duch. Všetci vieme, že jedine spolu môžeme napredovať
  • Neustále sa vzdelávame
  • Je dôležité, aby človek robil to, v čom je naozaj dobrý a čo ho baví. Preto ak sa nenájde v jednej funkcii, môže sa v rámci firmy posunúť na miesto preňho vhodnejšie
  • Cítime zodpovednosť za kraj, kde žijeme, svojimi vlastnými aktivitami prispievame k jeho zlepšeniu a tiež pomáhame iným, ktorí pomoc potrebujú
  • U nás človek nie je iba číslom v zozname. Je braný ako plnohodnotný člen rodiny

7. Na východe sa nedá žiť slušným životom.

Nedá sa? Myslíme si, že sme sami dôkazom, že všetko závisí od šikovnosti človeka. Žiť tam, kde človek vyrástol a odkiaľ pochádza, blízko pri svojich rodičoch a starých rodičoch považujeme za výsadu, ktorú si nevážime. U nás zamestnávame aj celé rodiny, ktoré môžu žiť spolu, ísť v nedeľu k babke na obed či stráviť spolu Vianoce. Sme hrdí, keď spájame rodiny, keď otec už nemusí chodiť robiť do Rakúska a môže tráviť viac času s deťmi a s manželkou. A v neposlednom rade, prosím, neporovnávajme platy v Londýne s platmi na východe. Náklady na spokojný život sú na východe nepomerne menšie. Kto je šťastný v zahraničí a našiel tam svoje miesto, skvelé, prajeme všetko dobré. Ak sa však chce niekto vrátiť domov na východ, dávame šancu ľuďom žiť spokojným životom tu doma s rodinou medzi svojimi. Sme presvedčení, že sami môžeme veci meniť. Že sa nechceme spoliehať na to, že niekto iný príde a východ zmení. Práve preto podnikáme tu a sami sa podieľame na tom, aby sme náš východ urobili krajším, ľudí úspešnejšími a spokojnejšími. Každý z našich zamestnancov cíti zodpovednosť za svoj život, ale aj za kraj, kde žije.

8. Každý zamestnávateľ na východe okráda zamestnancov, nemám dobré skúsenosti.

Veľa ľudí má zlé skúsenosti od predošlých zamestnávateľov. Ibaže nemôžeme na základe jedného odsúdiť všetkých. Pevne veríme, že ak chceme meniť svet, musíme začať od seba. Ani my sme nečakali, kto nám prinesie možnosti na východ. Vytvorili sme ich. V živote môžeme byť buď obeťou osudu, alebo jeho tvorcom. My sme si vybrali druhú možnosť. Nesťažujeme sa, neobviňujeme všetkých naokolo, nestrácame čas negativitou, ale pracujeme na tom, aby sme sa mali na východe čo najlepšie, a zatiaľ sa nám to darí.

9. Prečo je formulár na prácu taký dlhý a má toľko otázok?

Práca u nás je beh na dlhé trate. Vďaka nášmu nasadeniu a kvalite ľudí vieme dosahovať skvelé výsledky. Veríme, že iba dlhodobou spoluprácou s ľuďmi, ktorí sa snažia na sebe neustále pracovať, vieme napredovať. Ak je problémom vyplniť jeden dlhší dotazník, ako sa tento človek postaví k problémom v práci neskôr? Vzdá sa, ak sa to bude zdať ťažšie než ostatné veci? Formulár nám dovolí spoznať viac človeka, ktorý ho vypĺňa. Na základe neho veľakrát vidíme, či je daný človek vhodný do nášho tímu. Ak nie, priamo mu to oznámime a uchádzač tak nestráca čas cestovaním k nám. Ak z formuláru vyplýva, že sa tento človek k nám možno hodí, postupuje do ďalšieho kola. Vtedy už o ňom viac vieme a šanca, že ho zoberieme, je väčšia, ako keby sme mali len životopis a nepoznali ďalšie kvality uchádzača. Týmto spôsobom šetríme čas na oboch stranách.

10. Prečo máte nemecký názov, keď ste 100 % slovenská firma?

Naša firma bola založená v roku 1999 tromi spoločníkmi. Dvaja z nich boli nemeckí investori, od ktorých sme v roku 2005 a 2006 odkúpili podiely. Dnes je naša firma 100 % slovenská. Pôvodný názov sme si zachovali.

11. Ako dlho budem študovať v Akadémii?

Je to veľmi individuálne, závisí to od toho, ako je kto šikovný, ako chápe súvislosti, zvyčajne však medzi 2-4 týždňami to ukončí každý. Zaúčanie na post „ako sa to robí“, pracovné postupy, organizácia fungovania v našej firme – toto všetko je spísané v smerniciach, ktoré si treba naštudovať.

12. Je to u Vás pravidlom, že tam musím byť 3 až 4 týždne?

Nie, je to priemerný čas. Nový zamestnanec ide svojim vlastným tempom podľa kontrolného listu s jednotlivými položkami, ktoré treba zvládnuť, pod dohľadom supervízorov, ktorí ho usmerňujú, ak treba. Niekedy sa niektorý človek pri nejakej téme zdrží dlhšie, potrebuje viac času na zvládnutie, tak ten čas má. Ale je to iba orientačný čas.

13. Môžem ukončiť kurz aj skôr, ak mi to pôjde? Už sa to stalo?

Áno, samozrejme. Stáva sa to bežne.

14. Stalo sa už, že niekto nemusel ísť do Akadémie, ale išiel hneď na svoj post?

Nie. Od založenia firmy sme vypracovali postupy práce na základe úspešných akcií, vecí, čo fungovali pri tejto práci a chceme, aby tieto úspešné postupy ovládal každý náš zamestnanec. Preto si tým „musí“ prejsť každý. Tak lepšie porozumie tomu, o čo sa našou prácou snažíme.

15. Už ste niekoho vyhodili z Akadémie? Stalo sa, že niekto nezvládol Akadémiu?

Áno, niekedy sa to stáva. Nenazvali by sme to vyhodením. Skôr je to obojstranné posúdenie, že toto asi nebude „to pravé orechové“ ani pre jednu stranu. Menej často je to preto, že by to nezvládol. Skôr sú to veci, že si ten človek uvedomí, že takúto prácu nechce robiť, prípadne zistíme, že ešte nie je pripravený ju robiť.

16. Na akom oddelení budem pracovať? Kde potrebujete obsadiť miesto?

To na začiatku vôbec nevieme, na akom oddelení zakotvíte. Tu si šéfovia vyberajú svojich podriadených a podriadení svojich šéfov tak, aby si „sadli“ aj osobnostne, emočne, a to dopredu nevieme. Nepotrebujeme obsadiť žiadne konkrétne miesto. Nových schopných ľudí hľadáme neustále, práce máme dosť, firma sa rozrastá, takže treba každú pomocnú ruku, ktorá sa chce pridať.

17. Keď pôjdem na oddelenie po ukončení Akadémie, už sa to bude rátať, že pracujem? Alebo potrebujem ešte absolvovať prax na danom oddelení?

Pracujete od prvého dňa nástupu do firmy, ráta sa to od prvého dňa.

18. Kedy budem mať nárok na prvú províziu, za aký čas?Hneď po Akadémii? Môžem ju dostať hneď aj druhý mesiac od nástupu?

Všetko závisí od Vašich výsledkov. Ak budete veľmi šikovný, môžete ju mať aj druhý mesiac od nástupu.

19. Je nastavený nejaký maximálny strop provízie, ktorú môžem dostať?

Nie. Strop u nás neexistuje. Je len strop, ktorý si Vy určíte.

20. V praxi priemerne po akej dobe sa podarí Disponentom získať prvú províziu? Koľko je to reálne priemerne?

Priemer je 3-6 mesiacov.

21. Koľko zarábajú Disponenti priemerne?

Priemer za minulý rok je 1.888,-€, najhorší disponent mal 813,-€, najlepší disponent mal priemer 3.208,-€.

22. Môže sa ktokoľvek stať Obchodníkom vo firme?

Áno, ktokoľvek, kto zvládol post disponenta, aby ako obchodník vedel, čo od neho žiadať a kto je dostatočne jazykovo vybavený na to, aby mohol komunikovať s klientami po telefóne v cudzom jazyku.

23. Kedy môžem nastúpiť na post Obchodníka, ako dlho to potrvá, koľko mesiacov? A aký je postup?

Je to veľmi veľmi individuálne. U každého človeka veľmi presne analyzujeme možnosti, schopnosti, jeho výsledky. Nedá sa na to jednoznačne odpovedať. Sú ľudia, ktorí išli na obchodníka po 2-3 mesiacoch, ale sú aj takí, čo sa rozhodli po niekoľkých rokoch.

24. Stalo sa, že niekto išiel priamo na post Obchodníka?

Áno, no nefungovalo to dobre, keďže ten človek nepoznal prácu postu, s ktorým obchodník veľmi úzko spolupracuje. Preto trváme na tom, aby nejaký čas budúci obchodník robil prácu disponenta, aby vedel, čo môže klientovi sľúbiť.

25. Koľko zarábajú Obchodníci priemerne?

Priemer za minulý rok je 6.441,-€, najhorší obchodník mal 2.368,-€, najlepší obchodník mal priemer 17.937,-€.

26. Čo sa stane, ak by som náhodou prišiel neskôr do práce? Viem si to odpracovať tak, že ostanem dlhšie v práci?

Ak sa tak stane, nahlásite dochádzke neskorší príchod, ktorý sa Vám odráta z dovolenky. Nadpracovať sa to zvyčajne nedá, keďže sme závislí od našich klientov a dodávateľov, a tí už zvyčajne po 17:00 v práci nie sú. Dá sa to však u administratívnych postov, ktoré vedia svoju prácu robiť kedykoľvek, aj po práci. Dokumenty vedia spracovávať aj po pracovnej dobe.

27. Počul som, že chodíte do zahraničia na služobné cesty a rôzne firemné akcie, dovolenky. Môžem aj ja?

Áno, ak ste zamestnancom firmy a taká udalosť sa koná pre zamestnancov, tak áno. Dovolenky nie, tie si riešia zamestnanci súkromne.

28. Odchádzajú od Vás často zamestnanci? Aká je tu fluktuácia zamestnancov?

Je to individuálne. Táto práca nie je pre každého. Sedieť 8 hodín na stoličke, pri počítači, v maximálnom sústredení, poznať a orientovať sa na mape sveta, vedieť počítať vzdialenosti jednotlivých trás, vedieť spočítať,či mi ten tovar vojde do daného dopravného prostriedku, vedieť správne vykalkulovať cenu so zohľadnením všetkých vecí, ktoré s prepravou súvisia, poznať predpisy, zákazy jázd, odpočinok šoférov, povolenia do jednotlivých krajín, navyše toto všetko prevažne v cudzom jazyku, byť 24 hodín na telefóne, sem-tam aj v noci, keď sa nedajbože niečo počas prepravy domrvilo a treba to vyriešiť...Je toho dosť, čo v tejto práci treba skĺbiť. A toto všetko spolu – to naozaj nie je pre každého. Na druhej strane, nie je to stereotyp, stále sa niečo deje.

29. Prečo sú Vaši zamestnanci v Akadémii?

Lebo sa neustále vzdelávame, študujú ďalšie kurzy, prípadne korigujú postupy do dokonalosti. Niekedy treba len „oprášiť“ vedomosti.

30. Robíte v Akadémii aj jazykové kurzy?

Nie. Zamestnanci už prichádzajú k nám s jazykovou vybavenosťou. V dnešnej dobe sa už učia študenti minimálne dva cudzie jazyky na základnej škole.

Sme šercom vychodňare. A vychodňarsku kref ňezapreme.

Ta mi nečekame, že dojdu ľudze z Bracislavi abo z toteho Bruselu a šturia nam do rukoch navod na uspech u našim kraju. Mi zname, že sami možeme menic švet kolo nas a ňenormalňe nas to bavi.

 

NA DACO SME ZAPOMLI? TA NAM NAPIŠ.